Здоровий спосіб життя – тренд останнього десятиліття. Люди почали все більше уваги звертати на харчові продукти. Вибираючи екологічний підхід, важливо вживати якісну питну воду, адже саме з H₂O на 60% складається тіло людини. Все, що потрапляє в наш організм, впливає на здоров’я. І якщо змінити склад повітря навряд чи можливо, то хімічну структуру води, яку ви п’єте, цілком реально оцінити та навіть поліпшити. Як зрозуміти, які сполуки містяться в склянці рідини, яку ви регулярно вживаєте?

Як перевірити воду в домашніх умовах?

6 способів оцінити якість води

Якщо ви підозрюєте, що вода з-під крана має низьку якість, можна провести кілька експериментів у домашніх умовах. Для цього достатньо лише критично оцінити вміст склянки:

 1. Зовнішній вигляд та смак. Рідина має бути безбарвною, без осаду, не мати вираженого присмаку чи запаху.
 2. Прозорість. Поставте навпроти склянки з водою книгу та спробуйте прочитати сторінку крізь неї. Якщо це проблематично, рідина недостатньо прозора.
 3. Колір. Роздивіться воду в прозорій склянці, зверніть увагу, як вона впливає на білий аркуш паперу. Безбарвна рідина не спотворюватиме його відтінок. Жовтизна, блакитний або зелений колір – ознаки непридатного до вживання продукту.
 4. Жорсткість. У побутових умовах визначається наявністю осаду при кип’ятінні, а також здатністю мийних засобів пінитися. У надмірно твердій воді виявиться велика кількість осаду. Його білий колір означає наявність солей кальцію, а іржавий – заліза. Відсутність рясної піни під час використання мила або шампуню теж свідчить про високу жорсткість.
 5. Ступінь мінералізації. Капніть на скло та зачекайте висихання. Про велику кількість мінералів свідчить наявність білого нальоту.
 6. Зміст сірководню. Визначається присутністю характерного запаху, який можна почути при температурі +20 °C та прогріванні до +60 °C.

Домашні методи аналізу води допоможуть зробити правильні висновки про необхідність подальшого контролю її якості. Вони дають лише поверхневе уявлення про те, що ви п’єте, але не дозволяють дізнатися, наскільки вміст окремих хімічних елементів у воді перевищує рекомендовані норми.

Лабораторний підхід – джерело перевіреної інформації

Де можна перевірити питну воду? Якщо в домашніх умовах доводиться використовувати доступні підручні засоби для аналізу її якості, то в спеціалізованій лабораторії за допомогою хімічних реагентів зможуть повністю розібрати молекулярний склад продукту. Розуміння того, які речовини та в якій кількості знаходяться в певному об’ємі рідини, допомагає правильно визначити спосіб покращення якості води. Отже, для проведення лабораторних аналізів знадобиться:

 • підготувати ємність. Не рекомендується використовувати тару з-під солодких або газованих напоїв. Краще взяти стандартну пляшку об’ємом 1,5 л з-під простої води, купленої в магазині. Ємність необхідно кілька разів сполоснути та простежити, щоб усі краплі стекли;
 • набрати воду, що підлягає дослідженню. Можна використовувати водопровідну, артезіанську або з будь-якого іншого джерела, яке вам цікаве. Рекомендують наповнювати ємність практично повністю, оскільки через можливу взаємодію з повітрям окремих хімічних елементів склад може змінитися;
 • забезпечити максимальну ідентичність стандартного стану води. Транспортуючи ємність, намагайтеся, щоб рідина сильно не перемішувалася, щоб не утворювалися бульбашки. З тієї ж причини її потрібно поволі набирати в пляшку.

Перевірити якість води можна в службі санітарно-епідеміологічного контролю на станції водоочищення. Спеціальне обладнання є на підприємствах харчової промисловості та у виробників бутильованого продукту. Аналізами займаються також приватні організації.

Що робити, якщо якість води не відповідає нормативам, рекомендованим спеціалістами? Складність полягає в тому, що такими побутовими методами, як кип’ятіння чи відстоювання, не вдається суттєво покращити її мінеральний склад. Способів змінити якість питного продукту може бути декілька – від подання заяви до контрольних органів до самостійного розв’язання проблеми.

Що робити, якщо вода непридатна для вживання?

Великий вміст хлору та солей у воді – поширена проблема, з якою стикаються практично всі жителі міста. Вживати її в їжу небезпечно, адже в довгостроковій перспективі можуть розвинутися захворювання шлунково-кишкового тракту, нирок та інших внутрішніх органів. Багато хто надає перевагу купівлі очисних фільтрів або замовляє бутильовану воду з артезіанських джерел. Щоб визначитися, який із варіантів для вас є найбільш прийнятним, варто оцінити плюси та мінуси обох методів. На користь придбання фільтрів говорять такі факти:

 • постійна доступність очищеної води в будинку;
 • низькі витрати на обслуговування системи;
 • можливість підібрати прилади, які ефективно справляються саме з вашою проблемою.

Проте використання фільтрів має також зворотний бік. Варто зазначити деякі недоліки:

 • збіднений мінералами склад очищеної води. Вона позбавляється як шкідливих домішок, так і корисних мікроелементів, які необхідні для забезпечення правильного обміну речовин;
 • необхідність вчасно змінювати фільтри та купувати нові картриджі;
 • потреба виділити місце з можливістю підключення безпосередньо до водопроводу;
 • висока вартість професійних систем очищення.

Саме тому дедалі все більшу популярність має покупна вода. Її доставлення можна замовити в будь-який зручний момент та отримати найближчим часом. Крім того, хімічний склад кожної партії аналізується, що дозволяє повністю переконатися у високій якості питного продукту. Його вживають у сирому вигляді, а також застосовують для приготування їжі та напоїв.

Бутлі з очищеною водою можна встановити в будь-якому вільному кутку кімнати та використовувати помпу або дозатор, щоб легко наповнити склянку. Купувати ємності відповідного об’єму для безпосереднього вживання зручно не лише для мешканців квартир. Їх часто замовляють комерційні організації для своїх співробітників та клієнтів.

Послугами з доставлення води можна скористатися в будь-якому великому місті. У Києві «Хвиля здоров’я» займається продажем води, яку видобувають зі свердловини (озера Юрського періоду), розташованої на глибині 260 м. Крім високої якості, компанія гарантує оперативне доставляння замовлень до будь-якого району міста за 60 хвилин, що може виручити навіть у найкритичніших ситуаціях.