Океани, моря, річки, озера покривають 70% території Землі. На перший погляд — багато, але насправді лише 3% води вважаються придатними для пиття. Тобто необхідний всім живим істотам планети ресурс має суттєві обмеження. Вже сьогодні одному мільярду людей недоступна безпечна вода, а кожен шостий житель планети мріє напитися вдосталь. Жити в регіоні, де можна просто відкрити кран і отримати рідину в будь-якій кількості — це щастя, про яке мало хто замислюється. На жаль, майже третина обсягу витрачається марно. Зате все більше людей починають замислюватися, як економити воду і що можна для цього зробити в домашніх умовах.

Правила дбайливого використовування на кухні

Кухня — одне з місць у квартирі, де відбувається постійна витрата рідини. Тут постійно щось миється, готується їжа, виконується прибирання. Заощадити воду допоможуть такі заходи:

 1. Раціональне використання посудомийної машини. Результат буде, якщо протягом дня збирати брудний посуд, а потім запустити пристрій один раз і на повну потужність. Так можна значно скоротити споживання води (приблизно до 60 літрів). Не вмикайте напівпорожню машину. По-перше, згідно з інструкцією, так пристрій швидше виходить з ладу, а по-друге, збільшується витрата води.
 2. Установка раковини з двома мийками. Хазяйки в Німеччині намилюють посуд, не включаючи крани, і складають його в один відділ. У другій раковині її споліскують. Варто взяти цей спосіб на озброєння хоча б тому, що німецький народ вважається одним з найбільш економних у світі і розуміється на раціональному використанні ресурсів. Що стосується миття посуду, якщо раковина одна, то тут допоможе зміна звичок. Закривайте воду відразу після того, як очистили залишки їжі, а ще краще — спробуйте прибрати серветками до початку процесу. Потім намилюйте тарілки та ложки, а коли закінчите, просто змийте засіб з посуду. Так буде значно економічніше, ніж взагалі не закривати воду протягом усього процесу. Ще один момент. Рідкий засіб для посуду змивається краще та швидше, ніж порошок.
 3. Розморожування продуктів без води. Для цього потрібно використовувати мікрохвильову піч зі спеціальною функцією. Другий варіант, до речі, правильніший для м’яса або риби, — залишити на ніч відтавати в холодильнику. Такий спосіб допоможе зберегти корисні властивості продукту та не завдати шкоди організму.
 4. Використовуйте для миття фруктів великий таз або миску. Це дозволяє ефективно очистити будь-які забруднення та витратити близько трьох літрів води. Для порівняння: при митті фруктів під краном витікає 15 літрів рідини щохвилини. Економія виходить суттєва.

Привчіть себе не відволікатися, користуючись водою. Часто буває: задзвонив телефон в іншій кімнаті, побігли за ним і забули закрити кран. Адже досить було просто натиснути на важіль і не витрачати дорогоцінні краплі.

Як заощаджувати в душі

Щодня, роблячи гігієнічні процедури, ми виливаємо близько 100 літрів води. Додайте витрати на прання. Скоротити споживання цінної вологи допоможуть такі правила:

 • приймайте душ замість ванни;
 • придбайте модель пральної машини з екопрограмою;
 • встановіть унітаз із подвійною кнопкою зливу;
 • вибирайте економічні змішувачі, які одразу подають воду потрібної температури;
 • завантажуйте пральну машинку повністю.

Виконання нескладних правил та зміна навичок дозволяють значно заощадити воду в домашніх умовах.

Ще кілька побутових моментів

Закривайте кран, коли чистите зуби, миєте руки або під час гоління. Тобто: нанесли пасту на щітку — і наступні дві-три хвилини займаєтеся гігієною порожнини рота. У цей час кран тримайте закритим. Те саме — з намилюванням рук та голінням: поки йде процес, водою не користуйтеся.

Обов’язково перевіряйте сантехніку. Труби або крани, що протікають, непомітно збільшують витрати сировини, тому важливо стежити за їх справним станом. Якщо настав час змінювати сантехніку, зверніть увагу на сучасні пристрої, які дозволяють значно скоротити втрати води. Також не витрачають зайву сировину насадки-розпилювачі на змішувачі.

Заощаджувати ресурси допомагає придбання бутильованої води. Її можна не тільки просто пити, але й застосовувати для приготування їжі, напоїв чи прибирання. До того ж такий спосіб набагато безпечніший для здоров’я, ніж використання хлорованої рідини з-під крана.

Як організувати полив саду та городу без істотних втрат ресурсів

Якщо ви живете у приватному будинку або є дача, то питання економії води стає ще актуальнішим, ніж для міського жителя. Адже зазвичай при цьому є город, сад або як мінімум газон, і всі рослини вимагають регулярного поливу. В цьому випадку існують такі способи заощадити воду:

 • обладнати краплинну систему;
 • використовувати метод дощування;
 • поливати рослини рано-вранці або пізно ввечері, щоб зменшити втрати через випаровування;
 • застосовувати торф або гідрогель, що дозволить утримувати вологу в ґрунті;
 • не використовувати шланги з розбризкувачами, натомість краще спрямовувати воду «адресно» під кожну рослину.

При поливі витрачається близько 1200 літрів дорогоцінної рідини на рік. Перераховані вище способи ефективно працюють і допомагають заощадити до 70% сировини.

Висновок. Всі перелічені правила не так складно виконувати. Більше того, на перший погляд вони можуть здатися простими та не надто ефективними. Проте зміна навичок плюс застосування технологічних інновацій ведуть до суттєвої економії ресурсів, а також власних коштів, і за кілька років цифри досягають суттєвих показників.