Організм людини на 70% складається із води. Для комфортного самопочуття та хорошого стану здоров’я необхідно підтримувати водний баланс та зберігати достатню кількість рідини, що забезпечує перебіг усіх процесів життєдіяльності.

Про те, що баланс змінився в негативний бік, нам повідомляє відчуття спраги. У роті пересихає, стає трохи складніше дихати, припиняється нормальне слиновиділення. Це сигнали, що нагадують необхідність поповнити запаси води. Їх подають усі живі тканини. Якщо говорити конкретно, то знайоме всім почуття утворюється в результаті зміни режиму роботи нирок, змін об’єму крові та осмотичного тиску.

Останнє забезпечується іонами, присутніми у крові. Чим нижчий рівень рідини в організмі, тим вища їхня концентрація. Отже, зростає осмотичний тиск. Про це сигналізують специфічні «датчики» під назвою осморецептори. Вони перебувають у більшості органів. Їх особливо багато у проміжному відділі мозку, а також у гіпоталамусі.

Саме тому вчені вважають, що центр, який відповідає за почуття спраги, розташований у гіпоталамусі. Хоча рецептори є у печінці, нирках, підшлунковій залозі й навіть у судинах. Цікаво, але спрага усувається за кілька хвилин до того, як вода розподілиться по всіх органах і почне прискорювати процеси життєдіяльності. Організму важливий об’єм спожитої рідини, він здатний контролювати надмірну кількість рідини. Адже випити дуже багато так само погано, як і опинитися в зневодненому стані.

Що таке водне отруєння, або гіпергідратація організму

Надмірне вживання рідини загрожує небезпекою для здоров’я. Може бути діагностоване водне отруєння. У такому разі лікарі ставлять діагноз «Гіпергідратація організму». Підвищується навантаження на всі органи та системи. Вони виявляються не здатні функціонувати у стандартному режимі:

  • підвищується потовиділення;
  • зростає артеріальний тиск;
  • прискорюються серцеві ритми;
  • зростає ризик появи шлунково-кишкових інфекцій, оскільки рідина розбавляє шлунковий сік;
  • нирки починають працювати у прискореному режимі. З організму виводяться не тільки токсини та шлаки, але й вимиваються корисні речовини;
  • швидко розпадається білок, який є будівельним елементом для утворення нових клітин. Порушується регенерація тканин.

Наслідки гіпергідратації: набряки, ослаблення організму, зниження імунітету, швидкість реакцій нервової системи та м’язів. Клітини буквально набухають від надмірної кількості вологи. Не можна ігнорувати ознаки гіпергідратації, тому що головним ризиком стає набряк мозку, що здатен спровокувати смерть.

Симптоми та причини гіпергідратації

Причины гипергидратации

Водне отруєння супроводжується інтоксикацією. Ознаки його прояви схожі на алкогольне отруєння. Люди, які зіткнулися з подібною реакцією організму, відчувають такі симптоми гіпергідратації:

  1. Загальна слабкість та сонливість.
  2. Мігрень, нудота.
  3. Затуманена свідомість, її втрата (аж до коми).
  4. Судоми або заціпеніння.

Прояви гіпергідратації стають наслідками надмірного вживання води.Таке можливе, якщо людина захоплюється ЗСЖ, неправильно трактує рекомендацію про необхідність випивати 2 літри води на день. Діагноз ставлять і за трагічних ситуацій, коли був ризик утоплення. У групі ризику також знаходяться спортсмени, любителі активних дискотек, люди, які дотримуються дієти, які відчувають алкогольну або хімічну інтоксикацію, літні люди та всі, хто страждає на хронічні проблеми з роботою нирок.

Щоб упоратися з водним отруєнням, необхідно вивести надлишки рідини з організму. Для цього підходять сечогінні препарати. Іноді встановлюють крапельниці, що містять натрій.

Як позбутися гіпергідратації та прийти в норму

Для дотримання водного балансу потрібно орієнтуватися на вагу тіла. Потрібно розраховувати об’єм рідини, що потрібний для щоденного вживання. Вважається, що для комфортного самопочуття необхідна кількість рідини визначається так: 30 мл води на 1 кг ваги на добу. Що робити при гіпергідратації в ситуації наявності захворювань або індивідуальних особливостей, підкаже лікар. Доведеться суворо дотримуватись його рекомендацій, щоб швидко прийти в норму, зняти навантаження з організму.

Причини гіпергідратації часто криються в людській неуважності. Не нехтуйте сигналами від власного організму! Уникнути проблем допоможе інтерес до того, як реагує ваше тіло на ті чи інші ситуації, зміни в раціоні, в режимі харчування. Вживайте воду та інші напої в міру виникнення потреб та дотримуйтесь необхідного балансу.