Вода є основою життя. Дефіцит рідини швидко призводить до серйозних ускладнень і проблем. Для ембріона вода є основним середовищем, в якій відбуваються головні етапи його розвитку. Саме тому вагітній жінці вкрай важливо дотримуватися питного режиму. В іншому випадку проблеми зі здоров’ям виникнути не тільки у майбутньої матері, але й ще у не народженого немовля. Давайте розберемося, скільки води повинна пити вагітна жінка і який вплив на її організм мають інші напої.

Чому важливо дотримуватися питного режиму в період вагітності?

З перших днів зачаття в організмі жінки починають відбуватися серйозні зміни. В першу чергу, відбувається поступове збільшення об’єму циркулюючої крові. Це необхідна умова, так як тепер організм повинен забезпечувати поживними речовинами і киснем не тільки мати, а й зростаючий плід. Так як на 80% кров складається з води, дуже важливо вживати достатню кількість рідини протягом всього дня.

Також вода корисна для сечовидільної системи майбутньої матері. Однією з проблем, з якою стикаються вагітні жінки є порушення роботи нирок і сечовивідних шляхів. Якщо жінка п’є достатню кількість рідини, ризик розвитку інфекцій знижується в кілька разів. Відбувається це завдяки прискоренню процесу виведення продуктів розпаду з організму за рахунок прискореного сечовипускання. Патогенні мікроорганізми легко вимиваються, не встигнувши завдати шкоди тканинам.

Величезний вплив правильно сформований питний режим надає на амніотичні води, в яких знаходиться дитина. На 99% вони складаються з води, а з середини другого триместру їх обсяг з кожним тижнем збільшується на 50 мл. До 37 тижня в організмі майбутньої матері має бути близько 1 літра амніотичних вод.

Повноцінне надходження рідини в організм надає наступні позитивні впливи:

  • зберігає еластичність шкіри, знижує ризик виникнення розтяжок;
  • попереджає розвиток закрепів та інших проблем з кишечником;
  • сприяє швидкому виведенню токсинів.

Брак води в організмі в період вагітності може стати причиною виникнення варикозу або діабету.

Важливо! Багато жінок в період вагітності свідомо обмежують кількість випитої води, вважаючи, що вона провокує набряки. Однак насправді, правильно збудований питний режим знижує ймовірність їх виникнення. Справа в тому, що основною причиною набряків є відкладення солей, а вода, як раз, допомагає вимити з організму ці надлишки.

Скільки води потрібно пити під час вагітності?

В першу чергу, необхідно розуміти, що норма вживання води індивідуальна для кожної людини. Її надлишок може бути не менш небезпечний, ніж недолік. Таким чином, важливо прислухатися до сигналів власного організму. Ні в якому разі не варто пити через силу!

Щоб розрахувати норму води, необхідно враховувати наступні показники:

  • вага жінки;
  • поточний сезон і умови навколишнього середовища (чим жаркіше, тим вище потреба організму в рідині);
  • особливості харчування (якщо в раціоні переважають жирні і гострі продукти, почуття спраги буде виникати частіше);
  • тип активності (при підвищених навантаженнях вода виходить з організму разом з потом, а значить, виникає її дефіцит).

Не варто орієнтуватися тільки на «журнальні» дані і намагатися випити всю норму води проти бажання. Тим більше, потреби в рідині можуть змінюватися в залежності від триместру.

Перший триместр

Починати стежити за питним режимом необхідно вже з перших днів вагітності. На даному етапі в організмі жінки відбувається збільшення об’єму крові і амніотичної рідини, прискорюється метаболізм. Для повноцінного функціонування органам також важлива вода. В першу чергу брак рідини може відобразитися на розвитку внутрішніх органів і систем життєдіяльності дитини. Згідно з медичними даними, в першому триместрі жінка повинна випивати 2,5-2,8 літрів на добу. Правильний питний режим також допоможе впоратися з токсикозом.

Другий триместр

Під час другого триместру обмінні процеси в організмі майбутньої матері прискорюються, а дитина починає швидко рости і набирати вагу. Щоб уникнути ускладнень на даному етапі важливо пити воду в достатній кількості. Рідина важлива не тільки для внутрішніх систем матері, але і поновлення амніотичних вод. Цей процес відбувається кожеі три години.

Однак не варто зловживати алкогольними та іншими напоями, так як приблизно з середини другого триместру у жінки зростає навантаження на нирки і печінку, які можуть не справлятися з виведенням зайвої рідини. В результаті можливий розвиток набряків і гестозу. Такий стан небезпечний не тільки для майбутньої матері, але й для ненародженого немовля. Щоб скоротити ризик утворення побічних ефектів лікарі рекомендують вести спеціальний «питний» щоденник, а у крайніх випадках, скоротити денну норму води до необхідного мінімуму.

Третій триместр

Якщо на самому початку вагітності організм жінки потребує рясного пиття, то до її кінця, кількість води слід скоротити. Для підтримки здоров’я і повноцінного розвитку дитини досить випивати 1,2-1,5 літра рідини на добу. Виникає це з наступних причин:

  • Навколоплідні води оновлюються набагато рідше.
  • Загальний обсяг крові знижує за рахунок її згущення.

Однак не варто обмежувати себе у воді, якщо організм цього вимагає. Ні в якому разі не варто ігнорувати спрагу. Найкраще, якщо майбутня мама буде вести щоденник вживаної рідини. Це допоможе лікарю в разі виникнення набряків чи інших проблем зі здоров’ям у жінки.

Які напої крім води можна пити під час вагітності?

Протягом дня ми п’ємо не тільки чисту воду, а й різноманітні напої на її основі. З настанням вагітності багатьох жінок починає турбувати питання про те, який вплив на організм надають ті чи інші напої. Давайте розберемося з цим питанням на конкретних прикладах.

Чай

Найпоширеніший напій. Залежно від виду він може відрізнятися за хімічним складом і змістом кофеїну. Наприклад, зелений чай багатий мікроелементами, антиоксидантами і вітамінами. При відсутності протипоказань, вагітна жінка може вживати його, не побоюючись за здоров’я дитини. Ще більшу користь для організму мають натуральні трав’яні і фруктові чаї без штучних добавок. Що стосується чорного чаю, то в ньому міститься набагато більше кофеїну, ніж в каві. Тому його вживання варто обмежити.

Кава

Якщо у жінки немає протипоказань, вона може дозволити собі випити пару чашок кави в день. Однак вибирати потрібно тільки натуральний напій і робити його неміцним. Від розчинних напоїв під час вагітності варто відмовитися.

Какао

Какао належить до сильних алергенів. Пити його потрібно з особливою обережністю, навіть якщо до вагітності ніяких ознак алергії у жінки не було. Не варто зловживати цим напоєм.

Газовані напої

На час вагітності варто повністю відмовитися від будь-яких газованих напоїв, в тому числі і мінеральної води. Вуглекислий газ, що міститься в їх складі, може спровокувати сильний метеоризм і дискомфорт в шлунково-кишковому тракті.

Соки

Соки з пакетів не несуть практично ніякої користі. Тому їх можна повністю виключити з раціону. Віддавати перевагу варто свіжовичавленим фрешам і смузі. Однак необхідно пам’ятати про те, що такі напої можуть спровокувати розвиток алергії. Тому слід робити їх менш концентрованими шляхом розбавлення чистою водою.

Таким чином, ідеальним напоєм для вагітної жінки є чиста вода. Вона не тільки не заподіє шкоди матері і дитині, але і допоможе в вирішенні багатьох проблем зі здоров’ям. Однак необхідно пам’ятати про важливість дотримання питного режиму.