Про те, що організм людини на 70% складається із води, ми знаємо зі школи. А чи відомо вам, що наші м’язи складаються з неї на 80%? Розподіл корисних та поживних речовин від органу до органу неможливий без рідини. Враховуючи, що під час високих фізичних навантажень людина цю рідину втрачає у більшій кількості, ніж за спокійної діяльності, втрачені об’єми необхідно відновити. Це проста відповідь на питання,навіщо спортсменам пити багато води.

За відсутності необхідної кількості рідини перериваються багато процесів:

  1. Метаболізм, що забезпечує синтез білка, без якого не відбувається нормального зростання і розвитку м’язових тканин.
  2. Очищення організму від шлаків і токсинів, що накопичуються при вживанні протеїну. Типовим набором, що спостерігається в організмі спортсмена, який не дотримується водного режиму, стає азот, сечовина та кетони.

Рідина дає енергію, яка так необхідна в ході тренувань, адже глікоген складається з води на 75%. Для чого пити воду спортсменам? Щоб заряджатися енергією.

За відсутності необхідного зволоження:

  1. Дегидратация тканей начинается в момент обезвоживания организма. Это заметно сказывается на мышцах, сразу теряющих тонус.
  2. Стає менше сил, адже через зневоднення організму доводиться чинити опір додатковому навантаженню.
  3. Почнуться проблеми з суглобами, адже вода входить до складу синовіальної рідини, яка забезпечує якісний рух цих частин тіла.

Стало зрозуміліше, чому вода необхідна людям, які займаються спортом. Але тепер постають інші питання. Яку воду пити спортсменам та що таке питний режим? Розберемося у цьому докладніше.

Вода и занятия спортом

Яка добова потреба спортсмена у воді

Об’єм рідини, який людині необхідно вживати у добовому раціоні, легко розрахувати. По-перше, необхідно вживати воду, орієнтуючись на своє почуття спраги. По-друге, можна орієнтуватися на рекомендації фахівців, які радять скільки пити води на день спортсмену, виходячи з розрахунку 30 мл на 1 кг ваги. Так, якщо вага становить 70 кг, необхідно випивати 2100 мл на добу.

Але важлива як кількість рідини, так і період, в якому її необхідно вживати. Насамперед потрібно пити воду перед фізичними вправами та тренуваннями. За пару годин до занять слід випити кілька склянок води або 500 мл, якщо ведеться чіткий підрахунок. Перед самим навантаженням можна додати ще склянку рідини. Так ви будете впевнені, що організм не виявиться зневодненим і самопочуття буде в нормі.

Скільки потрібно пити води спортсмену під час заняття – залежить від ступеня навантаження та індивідуальної потреби кожної людини. Тренери радять запастися таким об’ємом, щоб кожні 15 хвилин мати можливість випити близько 200 мл води.

Можна вживати рідину відразу після заняття. Але в цьому випадку спочатку потрібно зважитись, щоб отримати точні дані щодо ефективності тренування, а потім зробити розрахунок: на кожні 0,5 кг втраченої ваги можна випити близько 2 склянок води за 2 години. Це допоможе нормалізувати водно-електролітний баланс і швидше відновитись після виснажливого навантаження. Так ви досягнете максимально ефективного результату і комфортно почуватиметеся, попри силові вправи.

Руйнуємо міфи про питний режим

Багато хто вважає, що вода для спортсменів – це найкращий друг і що більше її пити, тим краще. Насправді все інакше. Надмірне вживання рідини спричиняє вимивання корисних речовин і мінералів, а також вітамінів В і С. Нирки зазнають великого навантаження і можуть не справлятися з ним. Внутрішні органи також можуть почуватися дискомфортно, а постійна набряклість регулярно даватиметься взнаки.

Деякі впевнені, що для ефектної мускулатури необхідно проводити сушіння, обмежуючи споживання рідини. Але це судження помилкове, адже в такому разі у вас не буде достатньо кількості енергії для нарощування м’язів, а головне, порушиться синтез білка, основного будівельного елемента.

Однією з помилок є міф про те, що воду потрібно пити, навіть якщо не хочеться. Насправді навіть почуття голоду у деяких ситуаціях виявляється спрагою, яку ми не відразу можемо відрізнити. Міняти питний режим варто тільки якщо ви знаходитесь в екстремально спекотних умовах або дуже інтенсивно займаєтеся спортом.

Траплятися і думка про те, що мінеральна вода краща за звичайну. Яку воду п’ють спортсмени, що беруть участь в Олімпійських іграх та світових змаганнях? Звичайну рідину без газу, зрідка доповнюючи водою з добавками. Щоправда, зловживати таким напоєм не варто, щоб в організмі не накопичувалися зайві солі та мінерали.

Висновок з усього вищеописаного простий: правильно розраховуйте питний раціон, стежте за сигналами організму, і ви зможете зберегти відмінну фігуру, життєвий тонус і досягати поставленої мети.