Вода відіграє ключову роль в здоровому формуванні дитячого організму. Але, як і в питаннях з їжею, багато батьків заходять в глухий кут, намагаючись напоїти примхливого малюка. Мало хто з дорослих замислюється, що питні звички зароджуються в грудному віці. Сучасні погляди на збалансоване, природне харчування практично виключили воду з раціону новонароджених. І це в корені невірно. Вода бере участь в життєво важливих процесах всіх органів, стимулює метаболізм, імунітет, оновлення і зростання клітин. Тому, чим раніше дитина навчиться щодня пити, тим міцніше будуть показники здоров’я.

Значення води для дитини

Вода – унікальний мікроелемент, що становить основу життя. Організм новонародженої дитини на 85% складається з води. Підтримка природного балансу стає головною умовою для здорового розвитку малюка. Думка педіатрів з цього приводу розділилася. Половина дитячих лікарів вважає, що організацією питного режиму слід займатися з 3-місячного віку, якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні. Інші фахівці стверджують, що проста вода потрібна кожній людині з народження. Материнське молоко хоч і складається на 75% з води, але має смак і запах. Чим старшою стає дитина, тим важче їй буде запропонувати вкрай важливу, але не таку смачну рідину.

Але не тільки психологічний аспект виступає за організацію раннього питного режиму. Вода дитині необхідна за цілою низкою причин:

 • покращує функцію незміцнілої травної системи;
 • стає природним регулятором теплообміну в організмі;
 • виводить токсини, попереджає розвиток алергічних реакцій, зокрема діатезу;
 • сприяє зростанню здорової кісткової тканини;
 • запускає процеси регенерації клітин;
 • збільшує енергетичну цінність грудного молока.

Вода може істотно полегшити період дозрівання кишечника, коли дитина, а разом з ним батьки, страждає від кольок. Активна стимуляція метаболізму пом’якшує спазми, зменшує больовий синдром, сприяє спокійному сну.

Велике значення має вода і як постачальник життєво важливих мікроелементів. Мізерно малі концентрації йоду, брому, фтору, магнію і кальцію, тим не менш, відіграють величезну роль в загальному функціонуванні дитячого організму. Необхідність і користь води для дитини не викликає сумнівів. Головне, вводити її в раціон поступово і купувати тільки «дитячі» склади, ретельно очищені від шкідливих домішок.

Найкраще – дітям

Далеко не кожне джерело води підходить для дитячого раціону. Склад повинен бути ідеально збалансований. Наприклад, категорично не можна давати дитині будь-якого віку газовану, сиру, ключову або колодязну воду. Співвідношення корисних і потенційно небезпечних мікроелементів в таких рідинах знаходиться на критичному рівні. Так, насичений вуглекислим газом склад викликає шлункові спазми, а сира вода з-під крана може спровокувати кишкові інфекції. Те ж саме стосується природних джерел, колодязів, свердловин і льодовикових річок. Тільки багаторазова промислова фільтрація дає ідеальну для малюка воду, яку можна вживати без побоювань з народження.

Домашньою альтернативою стає кип’ячена вода, але знову ж таки, вона повинна бути попередньо очищена. Також слід враховувати, що користь рідини при нагріванні зменшується. У ній руйнуються практично всі мікроелементи, що відповідають за терапевтичні властивості.

Ще один домашній варіант – тала вода. Приготувати її дуже просто. Розлити в пляшки з безпечного пластика фільтровану воду, покласти в морозилку на кілька годин, потім дістати і поставити на стіл розморожувати. Важливо не ставити посуд на сонці, не вдаватися до швидкого розморожування у НВЧ, під гарячою водою або на сонці.

Норма води для дітей різного віку

Існують суворі медичні норми споживання води для дітей. Особливо важливо дотримуватися лікарських рекомендацій для немовлят, віком до 6 місяців. В іншому випадку, вода стане не джерелом корисних мікроелементів, а причиною здуття, метеоризму і порушень функцій нирок. ВООЗ рекомендує наступні нормативи:

 • з народження до 6 місяців – добова норма до 100 мл очищеної води;
 • з 6 місяців до 1 року – 150-200 мл води на добу;
 • з 1 року до 3 років – норма розраховується за формулою: 50 мл води на 1 кг ваги;
 • з 3 до 7 років – режим практично прирівняний до дорослих нормативів. Дитина може вживати від 1,2 до 2 літрів води на добу.
 • Діти старше 7 років – норма повністю ідентична дорослим людям 1,5-2,2 літра на добу або на першу вимогу, як тільки виникне спрага.

Якщо дитині з народження давати водичку, то прищеплювати корисну звичку вгамовувати правильно спрагу не доведеться. У разі пізнього введення питного режиму, слід вдатися до деяких хитрощів, щоб зацікавити і привчити малюка до чистої води.

Як напоїти дитину водою?

Діти, як губка вбирають інформацію з навколишнього світу. Батьки – перші люди, яким починає наслідувати дитина. Тому, перш за все, слід почати з себе. Регулярне вживання води на очах у малюка не залишиться непоміченим – дію обов’язково захочеться повторити.

Існують і інші, не менш ефективні методи, привчити дитину до звичайної води:

 1. Перетворити вживання води в сімейний ритуал. Наприклад, випивати склянку відразу після того, як почистили зуби або зняли піжами.
 2. Придбати яскраві, незвичайні пляшки, наповнити водою і давати дитині ними гратися, особливо на вулиці, коли спрага стає справою 10-20 хвилин активної прогулянки. Рано чи пізно малюк захоче попити, і вже не матиме значення, вода це чи смачний напій.
 3. Багато розповідати про красу світу, не забуваючи згадувати, що все це заслуга сонця і води. Такі розповіді подобаються малюкам, адже пізнавати навколишнє середовище дуже цікаво.
 4. Ненав’язливо цікавитися, чи хоче дитина пити, як тільки надійде ствердна відповідь – пропонувати воду в красивій пляшці або склянці. Можна доповнити процес різнокольоровими трубочками, яскравими атрибутами свята.
 5. Не охолоджувати і не нагрівати воду перед вживанням, рідина повинна бути кімнатної температури. Так вона не викликає дискомфорту, швидше втамовує спрагу і охочіше сприймається малюком.

Навчити дитину пити – це мистецтво, яким повинні досконало володіти кожні батьки. Здоров’я, настрій, активність, сон малюка багато в чому залежить від балансу води в організмі. Тому слід, якомога раніше прищепити корисну звичку. В майбутньому це допоможе уникнути більшості проблем, пов’язаних з нестачею води.