Вода, яка надходить до наших будинків з водопроводу, здебільшого непридатна до вживання. Неприємний запах, дивний присмак та осад не тільки псують смак напоїв та продуктів, а й згубно впливають на наше здоров’я. Хлор, яким дезінфікують воду, призводить до розвитку онкозахворювань. Солі викликають проблеми з нирками, травним трактом та судинами. У пошуку способу покращити якість питної води були винайдені фільтри зворотного осмосу. Ці системи монтуються безпосередньо до водопровідних труб, мають окремий кран, з якого можна набрати вже очищену рідину.

Що таке процес зворотного осмосу

Процес зворотного осмосу є пропусканням забрудненої водопровідної води через фільтри під тиском. Головна особливість – наявність у мембрані, що фільтрує, мікропор із пропускною здатністю молекул до 1 мікрона. Їхній невеликий розмір дозволяє затримувати частки розчинених солей, бактерії та мікроорганізми. Забруднення, які не пройшли через фільтр, вирушають у каналізацію. Невелика частина домішок та солей, розміри молекул яких менші ніж 1 мікрон, надходять у питну воду, тому її не можна назвати дистильованою. Всупереч високому рівню очищення, структура молекул H₂O не руйнується.

Зворотний осмос забезпечує набагато більший ступінь очищення в порівнянні з іншими побутовими фільтрами. Якщо система є кращим пристроєм, що очищає, то чому ж альтернатива її застосування досі існує? У чому полягає шкода зворотного осмосу? Існує кілька основних недоліків:

 • великі габарити системи, через які встановлювати її часто проблематично;
 • висока вартість – необхідно не тільки купити пристрій, а й регулярно міняти фільтри;
 • велика кількість «відходів» – на 1 л очищеної води припадає від 1 до 7 л забрудненої, що зливається в каналізацію;
 • необхідність підтримувати тиск у системі в межах 2,8–6 атм, що іноді вимагає встановлення додаткового обладнання.

Крім того, викликає сумнів якість отриманої після фільтрації рідини.

Користь та шкода води після зворотного осмосу

Фахівці досі не дійшли згоди щодо якості рідини, що пройшла зворотноосмотичне очищення. Противники такого способу наполягають, що воду після фільтрів пити шкідливо:

 • мінімальний вміст цінних мікроелементів робить рідину «мертвою» (вона не бере повноцінної участі в процесах обміну речовин, не може правильно впливати на водно-сольовий обмін). Рекомендовані показники мінералізації – 1 000 мг/л, водночас вміст мінералів у зворотноосмотичній воді становить лише 3–100 мг/л;
 • брак кальцію та магнію, які найкраще засвоюються, перебуваючи в розчиненому у воді стані, негативно впливає на серцево-судинну систему;
 • такі шкідливі низькомолекулярні речовини, як хлор, не затримуються при проходженні через мембрану;
 • надмірно очищена рідина є агресивним розчинником, здатним вимивати з організму багато корисних речовин.

Щоб очищена за допомогою зворотного осмосу вода приносила хоч якусь користь, її рекомендують додатково збагачувати мінералізаторами. Ці пристрої підвищать вміст у рідині цінних мікро- та макроелементів, зробивши її кориснішою для здоров’я.

Прибічники використання систем зворотного осмосу стверджують, що якщо через пори проходять молекули води, то разом із нею надходять і розчинені речовини, що мають подібний розмір. Навіть при вживанні рідини зі збідненим складом ефект демінералізації не страшний, адже організм отримує корисні речовини також із їжі. Нестачу мікро- та макроелементів можна компенсувати, урізноманітнивши харчовий раціон, оскільки аналогічні мінерали містяться в овочах та фруктах. Можна зробити висновок, що очищену за допомогою зворотного осмосу воду пити корисно, адже вона захистить від надмірної кількості шкідливих солей та мінералів.

Результати фільтрації способом зворотного осмосу

Застосування фільтра зворотного осмосу дозволяє очистити воду від великої кількості шкідливих сполук: пестицидів, нітратів, сульфатів, гербіцидів, вірусів та мікроорганізмів. Однак таке очищення далеко не 100-відсоткове. З одного боку, отриману воду не можна назвати «мертвою» – і це добре. З іншого боку, користь її вживання сумнівна. Після проходження через мембрану у воді залишаються речовини з молекулами невеликого розміру, зокрема хлор, який є онкогеном. Водночас вона втрачає корисні для людини мікроелементи: кальцій, калій, магній, які важливі для нормального функціонування організму. Попри здатність зворотноосмотичних мембран затримувати віруси, доведено, що при вживанні очищеної за їхньою допомогою води можна захворіти на холеру або гепатит.

Недостатня кількість кальцію провокує підвищену крихкість кісток та витончення хрящової тканини, що здатне призвести до проблем з опорно-руховим апаратом. Брак магнію сприяє розвиткові аритмії, можливі судоми у м’язах. Низька мінералізація робить уразливішою зубну емаль.

Де брати «правильну» воду

Вживати рідину, яка пройшла через фільтр зворотного осмосу, – менше зло в порівнянні з використанням для пиття неочищеної водопровідної води. Хоча після фільтрації вона не стає виключно корисною, але її вживання пов’язане зі значно меншими ризиками для здоров’я. Зручною альтернативою встановленню дорогих систем зворотного осмосу є купівля бутильованої води. Такий підхід має кілька вагомих переваг:

 1. Походження з глибоководних джерел зумовлює набагато меншу забрудненість. Вода не контактує з повітрям, а опади перед потраплянням до неї фільтруються природним чином.
 2. Показники мінералізації ретельно контролюються за допомогою професійного обладнання. Ви точно знаєте, що п’єте.
 3. Знезараження води здійснюється безпечним для здоров’я методом – іонізацією. Через це хвороботворні мікроорганізми гинуть, а рідина насичується киснем.

Бутильована вода продається у великих ємностях, що позбавляє необхідності її частої купівлі. Найпоширенішим вважається об’єм 19 л. Попри припущення, використовувати такі бутлі зручно: їх встановлюють на спеціальні підставки та використовують помпи для переливання. Внаслідок цього склянку чистої води може набрати навіть дитина. Велика зручність полягає в тому, що покупну рідину безпечно вживати без попереднього кип’ятіння.

Доставляння бутильованої води додому – популярна послуга в Києві. У компанії «Хвиля Здоров’я» її замовляють як для домашнього використання, так і для співробітників офісів, клієнтів ресторанів. Завжди своєчасне доставлення заощадить ваш час.